A lakás kiürítése iránti végrehajtási eljárásban lehetőség van kérni az eljárás felfüggesztését a bíróságtól. Ha a bíróság helyt ad ennek a kérelemnek, akkor pár hónapig (maximum fél évig) nem foganatosítható a kilakoltatás. Készítettünk egy szabadon letölthethető és szerkeszthető mintát, hogy segítséget nyújtsunk a kérelem megfogalmazásához. Fontos, hogy ez a minta csak kiindulópont, amit mindenkinek a saját élethelyzetére kell szabnia. Sárga színnel jelöltük azokat a pontokat, ahová az egyéni körülményeket kell beírni. Ez az útmutató a kérelem beadásával és megírásával kapcsolatos általános információkat tartalmazza kérdés-válasz formájában.

Kérjük, hogy mindenképpen olvassa el az útmutatót a kérelem megírása előtt!


  • Önkényesen elfoglalt lakás kiürítése során nincs helye felfüggesztésnek. Ha a bíróság az ingatlan kiürítéséről szóló határozatában már korábban halasztást adott a kiköltözésre, akkor szintén nincs helye a felfüggesztésnek. Figyelem! Lehet kérni azonban a végrehajtás felfüggesztését akkor, ha az önkényesen elfoglalt lakás kiürítésére vonatkozó szabályok alapján folyik az eljárás, de volt egy határozott idejű bérleti szerződés a felek között!

  • A felfüggesztés iránti kérelmet mindig annak a bíróságnak kell címezni, amelyik a végrehajtási eljárást folytatja, tehát nem a végrehajtónak kell küldeni (másolatot viszont érdemes neki is adni a kérelemből). A bíróság nevét és címét tartalmaznia kell a végrehajtó által küldött levélnek. A bíróság címét a birosag.hu honlapról is kikeresheti.

  • Végrehajtási eljárásnak kell folyamatban lennie, tehát olyankor például még nem lehet kérni a felfüggesztést, amikor lejár vagy felmondásra kerül a bérleti szerződés, csak akkor, ha már megindult a végrehajtás. Arról, hogy megindult a végrehajtás a végrehajtótól kapott levélből fog értesülni.

  • A kérelmet be lehet adni postai úton. A levelet ajánlva, téritvevénnyel adja fel. Három példányban csatolja a kérelmet és ne felejtse el a mellékleteket, amelyek a kérelemben foglalt állításokat alátámasztják.

    A kérelmet személyesen is be lehet adni ügyfélfogadási időben. Az ügyfélfogadási időről a birosag.hu honlapról tájékozódhat. A személyes beadás gyorsabb, így érdemes lehet ezt választani, ha rövid idő áll rendelkezésre.

  • A bíróság a felfüggesztés ügyében 15 napon belül dönt, és a felfüggesztést azonnal közli a végrehajtóval. A felfüggesztési kérelem benyújtásának nincs halasztó hatálya a végrehajtásra, tehát minél korábban be kell nyújtani a kérelmet, hogy ne fordulhasson elő, hogy még az elbírálás előtt foganatosítják a kilakoltatást. Ha a kérelmet a kilakoltatás foganatosítása után bírálják el és helyt adnak neki, akkor sincs lehetőség már az ingatlanba visszaköltözni.

  • A következő három feltételt kell körülírni és igazolni a kérelemben ahhoz, hogy a bíróság felfüggessze a végrehajtást:

    • Szükség van olyan méltányolható körülmény igazolására, amely okot ad a felfüggesztésre.

    • Igazoni kell, hogy a méltányolható körülmények csak átmenetileg állnak fenn.

    • Igazolni kell, hogy a kérelmezőt a végrehajtási eljárás során korábban nem sújtották rendbírsággal.

  • A minta (5)-ös pontjában kell leírni a méltányolható körülményeket. A törvény méltányolható körülményként az alábbiakat emeli ki:

    • ha a kérelmezőnek több embert kell eltartania,

    • a kérelmező vagy az általa eltartottak tartós, súlyos betegségben szenvednek,

    • a végrehajtási eljárás során bekövetkezett, és az adóst is sújtó természeti katasztrófa (pl. a koronavírus-járvány).

    Természetesen más okok is elfogadhatóak lehetnek, pl. súlyos anyagi nehézség, munkahely elvesztése.

    A sikeres végrehajtás felfüggesztése iránti kérelemhez a méltányolható körülmények fennállását valamilyen módon bizonyítani kell, ha lehet, okirattal. Ha arra hivatkozunk, hogy 4 kiskorú gyermek tartózkodik életvitelszerűen a lakásban, akkor csatoljuk az erről szóló lakcímkártya másolatokat, betegségre hivatkozás esetén mellékeljünk orvosi papírokat, ha azt írjuk, hogy két hónap múlva albérletbe tudunk költözni, akkor az erről szándéknyilatkozatot, bérleti szerződés tervezetét, ha nemrég álltunk munkába, akkor a munkaviszony fennállásáról valamilyen igazolást.

  • A minta (10)-es pontjában kell leírni, hogy miért csak átmeneti az állapot és hogy hogyan fogja tudni megoldani a lakhatását a felfüggesztés tartamának lejárta után. A bíróság vizsgálja, hogy a körülírt méltányolható körülmények tényleg csak átmenetiek-e, előbb-utóbb megszűnnek-e. Fontos azt figyelembe venni, hogy a felfüggesztés intézménye is azért van, hogy a végrehajtás eredményességét elősegítse (tehát azt, hogy a végrehajtást kérő hozzájusson ahhoz, amit követel), így csak “időt nyerni” lehet a felfüggesztéssel.

    Példával: ha arra hivatkozik, hogy nincs rendszeres jövedelme, és nincs esély arra, hogy ez a helyzet megváltozzon, akkor emiatt nem fogják a végrehajtást felfüggeszteni. Viszont ha arra hivatkozik, hogy most éppen nincs pénze, de néhány hónap múlva várhatóan nagyobb összeghez jut és albérletbe tud költözni, akkor erre az átmeneti időre fel lehet függeszteni a végrehajtást, hiszen ha megjön a nagyobb összeg, akkor eredményesen lezárhatóvá válik az eljárás.

    Bármilyen módon azt kell tehát igazolni, hogy a felfüggesztés időtartama alatt meg tudja oldani a lakhatását. Hiába vannak az adott esetben egyéb méltányolandó körülmények (gyermekek, betegség, munkanélküliség, stb.), ha nem várható, hogy a felfüggesztés alatt elköltözik, akkor a felfüggesztésnek a végrehajtási eljárás eredményessége szempontjából nincs értelme, így elutasítják a kérelmet.

  • A minta elején a “Kérelem” rovatban kell leírni, hogy milyen időtartamra kéri az eljárás felfüggesztését, ez a saját egyedi élethelyzetétől függ. A kilakoltatás felfüggesztését egyszer lehet kérni, és maximum 6 hónapra.

    Javasoljuk, hogy a minta (6)-os és (7)-es pontjában részletesen fejtse ki családi és szociális helyzetét, jövedelmi viszonyait, egészségügyi helyzetét.

Ha a bíróság felfüggeszti az eljárást, akkor a felfüggesztés időtartama alatt törekedjen arra, hogy a helyzetét valahogy rendezze, mert ha a felfüggesztés lejár, akkor a végrehajtás folytatódni fog. 


Ha elakadna a kérelem megírásával vagy további kérdése merülne fel, keresse fel ügyfélfogadásunkat Budapesten, a Blaha Lujza téren péntekenként délután 3 és 5 óra között vagy írjon e-mailt az utcajogasz@gmail.com címre.

Previous
Previous

Next
Next